Sekite mus Facebook'e!
Buvęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis griežtai sukritikavo Vyriausybės sprendimą sumažinti valstybės apsaugą Baltarusijos opozicijos lyderei Sviatlanai Cichanouskajai, pavadindamas tai „radikaliu šalies krypties pokyčiu“, kenkiančiu Lietuvos – kaip laisvės gynėjos – reputacijai.

Trečiadienį savo tinklaraštyje buvęs konservatorių partijos pirmininkas rašė, kad nuo pareigų atsistatydinimo buvo vengęs komentuoti vidaus politikos klausimus, tačiau naujausi įvykiai jį privertė prabilti.
„Šis konkretus posūkis – tai paskutinis lašas, galintis perpildyti taurę, sugriauti tai, ką Lietuva gynė nuo nepriklausomybės atkūrimo, iš esmės pakenkti mūsų pasiekimams ir sunaikinti sunkiai užtarnautą kovotojų už laisvę reputaciją“, – rašė G. Landsbergis, šiuo metu dirbantis vizituojančiu mokslo darbuotoju Stanfordo universitete.
Pasak jo, S. Cichanouskaja, 2020 m. Baltarusijos prezidento rinkimus laimėjusi, bet į Lietuvą pasitraukti priversta politikė, „buvo gyvas, kvėpuojantis demokratijos simbolis“. Jis priminė, kad Vilnius tapo disidentų prieglobsčiu ir „pasaulyje žinoma autoritarizmo pasipriešinimo sostine“.
Anot Landsbergio, sumažinus jos apsaugą, „jos šeima ir biuras iš esmės priverčiami palikti Lietuvą“.
„Vilnius – tai vieta, kur Rusijos ir Baltarusijos opozicijos aktyvistai nusprendė gyventi ir dirbti. Tai disidentų centras, parodęs paramos vertę ir išlaikęs viltį, kad demokratija nugalės. Čia taip pat – miestas, kuriame Taivano žmonės gali didžiuotis turėdami savo biurą, pavadintą jų pačių pasirinktu vardu, o ne Kinijos“, – rašė G. Landsbergis.

Politikas pabrėžė, kad vertybių gynimas – tai mažos šalies pragmatiškiausia veikimo strategija.
„Kai krokodilas atsigręš į mus – o jis tikrai atsigręš – mes turėsime sąjungininkus, su kuriais galėsime vieni kitus paremti. Todėl liūdna matyti, kad Lietuva tampa nebe patikima partnere žmonėms, ieškantiems prieglobsčio nuo tironijos“, – pridūrė jis.
Landsbergis taip pat perspėjo, kad šis sprendimas „naudingas Lukašenkai“:
„Priversti Sviatlaną išvykti, tikintis ją nutildyti ar suabejoti jos teisėtumu – tai senas jo troškimas“, – rašė politikas.
Apie koaliciją ir politinius pokyčius
Pasak Landsbergio, dabartinė Vyriausybė, ypač jos radikalesni nariai, visada siekė „normalizuoti santykius su Baltarusijos diktatoriumi“.
„Tačiau šis žingsnis – tai gilesnė žaizda. Praradus moralinį stuburą, Lietuvos balsas pasaulyje taps silpnesnis ir mažiau gerbiamas. Diktatoriai turės kuo džiaugtis – Lietuva žengė žingsnį Vengrijos ir Slovakijos kryptimi“, – rašė jis.
Politikas susiejo šį sprendimą su platesniais politinių jėgų pokyčiais Lietuvoje, kritikavo socialdemokratus ir prezidentą dėl sprendimo formuoti koaliciją su Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama partija „Nemuno aušra“, kurią jis pavadino „TikTok partija“.
„Socialdemokratai nusprendė, kad jiems reikia platesnės koalicijos, ir į ją įtraukė „TikTok“ partiją. Tai sukėlė didelius protestus, tačiau pažadai neįtraukti radikalių jėgų į Vyriausybę greitai išsisklaidė“, – rašė Landsbergis.
Anot jo, situacija dar labiau paaštrėjo, kai kultūros ministru buvo paskirtas Ignas Adomavičius, kurį kritikai apkaltino nekompetencija po to, kai jis įsakė pašalinti Ukrainos vėliavą iš ministerijos.
„Po šio sprendimo jis atsistatydino, tačiau protestai kultūros sektoriuje tik sustiprėjo“, – teigė G. Landsbergis.
„Negalime laikyti laisvės ir demokratijos savaime suprantamomis. Kartvelai, moldavai kasdien kovoja už politinę laisvę, ukrainiečiai – už savo šalį. Pavojai plečiasi po visą Europą, deja, dabar ir Lietuvą.
Atsiprašau visų, kuriems suteikėme prieglobstį, bet nesugebėjome apsaugoti.
Tikiuosi, kad galėsite mums atleisti – nes, regis, netrukus mums patiems gali prireikti jūsų pagalbos“, – rašė G. Landsbergis.

Sveiki, aš esu Mykolas Janonis – kuriu turinį, kuriame telpa tiek rimtesnės temos, tiek lengvesnės pramogos. Man patinka rašyti naujienas, straipsnius ir aktualijas, o taip pat dalintis maisto receptais ir horoskopais.
Visa tai publikuoju tinklalapyje juokingi.lt, kur siekiu, kad kiekvienas lankytojas rastų kažką artimo sau – ar tai būtų naudinga informacija, ar įkvepiantis receptas, ar šiek tiek žvaigždžių išminties.
